Historie

Ačkoliv je Sigil teprve mladíček, má již svou pohnutou historii. Pokud Vás zajímá jakou, čtěte dále.

Sice se začátek Sigilu datuje ke dni 24. 9. 2005, ovšem této události předcházelo mnoho událostí jiných a je těžké říci, kdy to vlastně začalo. Snad někdy v srpnu roku 2004, když byl spuštěn web Baldurova Brána CZ, a možná ještě dříve. Ten svoji kvalitou naznačil správný směr a vzbudil v některých z nás naděje, že jednoho krásného dne se na tomto místě budou setkávat všichni příznivci klasických počítačových RPG her z republiky české i slovenské. Mýlili jsme se, ale sen zůstal.

Vzhledem k mnoha problémům spojeným s provozem webu i fóra BG CZ se ustavila skupina nejaktivnějších členů zde vzniklé komunity – BG CZ Team. Stalo se to začátkem září 2005 a cílem této skupiny byly snahy o řešení těchto problémů. Bohužel se však nepodařilo tento cíl naplnit.

A tak jsem se my – Sigil Team – rozhodli osamostatnit a převzít na sebe tu odpovědnost za vytvoření nového místa, které by se stalo domovem všech spřízněných duší. 24. 9. 2005 bylo nejprve spuštěno sigilské fórum, které se velmi záhy stalo místem setkávání mnohých, a dne 1. 11. 2005 se dočkal spuštění i web. Sice poskytoval jen malé množství informací o hře Icewind Dale, ale rozhodně byl vlaštovkou ukazující na světlejší zítřky.

K datu 7. 2. 2006 se váže smutná událost, která tak dala za pravdu Sigil Teamu. Web Baldurova Brána CZ definitivně ukončil svou činnost. Rozhodně to byla škoda, protože tak přišlo vniveč množství kvalitně zpracovaných dat a vynaloženého času. Domluva však s autorem možná nebyla, i když jsme se o ni mnohokráte snažili. Později se také našli plagiátoři, kteří data okopírovaná z webu BG CZ předkládali na svých webech a vydávali je za svá. Tohle ale Sigil Team nedělá.

Po pádu Baldurovy Brány CZ tak vše zbylo na nás. A reakcí bylo spuštění další sekce webu, tentokráte o hře Baldur’s Gate II. Stalo se tak 7. 3. 2006. Nutno podotknout, že v tomto období několik sigilských občanů nabídlo své síly a pomohlo zpracovat velké množství dat z her BG2 a IWD2. Také vznikl překladatelský tým, který se vrhl na překlad modů z angličtiny. Pár dobrých lidiček přispělo svými kvalitními články.

Dalším významným datem v historii Sigilu se stal 1. 5. 2006. O tomto prodlouženém víkendu se podařilo realizovat První Internacionální Sigilský Sraz. Akce proběhla na chatě Pod Věží v obci Radíkov nedaleko Olomouce a zúčastnilo se téměř 30 Sigilanů. Byla to akce opravdu vydařená, jak se ostatně můžete sami přesvědčit na tomto odkazu.

Zanedlouho poté byla dne 9. 5. 2006 spuštěna již třetí sekce webu tentokráte o úvodní sérii Baldur’s Gate. S tím úzce souvisí rozjezd další tvůrčí iniciativy a tou je překlad vynikajícího anglického návodu Dudleywalk pro hru BG1. Chtěl bych poděkovat především Geraltovi, který na tomto projektu až dosud odvedl mnoho práce. Pomoci však můžete i vy a věřte, že vaše pomoc bude vítána. Více se dozvíte tady.

Díky Ajantisovi byla dne 23. 6. 2006 uveřejněna na sigilském webu poslední chybějící recenze k IE hrám.

Již delší dobu Sigil nabízel všem kreativním jedinců podporu při jejich tvorbě překladů nebo modů. A počátkem července l.P. 2006 rozhodli se uchýlit pod jeho křídla tvůrci velmi rozsáhlého a velmi očekávaného modu pro BG2 Paladinové Faerûnu. Dne 31. 8. pak byla tato spolupráce zpečetěna spuštěním webových stránek modu na serveru Sigilu. Přejeme tvůrcům mnoho nápadů a ještě více chuti a času na jejich zpracování.

Najednou byl rok pryč a tak jsme to na výročí Sigilu v Arborei pořádně roztočili. ;-)

Některým to bylo málo a proto vyrazili cestou necestou směrem k Brnu na další pokračování všeobecné kolektivní zábavy jménem DISS. Ten proběhl ve dnech 16. – 19. 11. a bližší informace najdete v tomto tématu. Zde proběhnuvší brainstorming Sigil Teamu vyústil kromě jiného v rozhodnutí o jeho rozšíření. Novými členy ST byli jmenováni Ajantis a Frosty. Welcome boys.

Sigil je tu pro vás a každý může svým dílem přispět k tomu, jak bude vypadat.

Tokkar