Freedom Force vs. The 3rd Reich

Všichni to známe. Svět se povětšinou v poklidu točí, ale najednou se něco podělá. Tu se otevře brána do jiné dimenze, z které proudí bezpočet pekelníků, onde zase někdo ztratí ty 4 kameny, které drží náš svět pohromadě. Jako na potvoru je o týden později zavražděn strážce portálu střežící mírumilovnost našeho světa… a mezitím vám stále zabíjí členy rodiny a vypalují pokojně žijící vesnice. Všechny tyto situace mají něco společného. Potřebují SUPERHRDINU. Zavoláme superhrdinu a ten dá všechno do pořádku. Jak je to snadné! No jo, jenže co když nastanou takové obtíže, že to superhrdina nezvládne? To je přece jasné, zavoláme hned několik superhrdinů! A podle jejich počtu ve Freedom Force můžete odhadovat, že má svět opravdu nebývalé problémy.

Zákeřní emzáci se totiž tentokrát nerozhodli dobýt náš svět přímým útokem, ale vymysleli záludnější plán. Dají těm nejzlotřilejším a nejsobečtějším jedincům lidstva supersilné schopnosti a budou se jen koukat a bavit, jak to dopadne. Jenže všechno se zkomplikovalo, zamotal se do toho stroj času, objevili se zrádci na obou stranách a samozřejmě je tu Třetí říše. Na vyřešení takového zmatku bude potřeba opravdu mnoho superhrdinů, takže o ně zakopáváte na každém rohu. A jsou to správní superhrdinové – mají originální oděvy, jakoby právě utekli z maškarního bálu, jsou hnání jen těmi nejvznešenějšími pohnutkami a mají ústa plná patosu a silných prohlášení. Vynořují se jako houby po dešti a přináší si s sebou krátký komiksový příběh, z nějž se dozvíte, jak se ke své světoochranitelské roli dostali právě oni. S takovými trumfy v rukávech pak nebude problém v tohmle taktickém akčním RPG zastavit jakákoliv nebezpečí ohrožující náš svět.

Ah, já neřekl, že jsou Freedom Force komiksovou hrou? Inu, už je tomu tak. A proto jsou také řádně trhlí. V podstatě je celá hra jeden superhrdinský komiks, což poznáte už v úvodním menu, v němž poletují statické obrázky všech našich aktérů a o nich obvyklejších nepřátel a z kýčovité barevné podívané přechází zrak. Do toho hraje řízná pochodová hudba, která ze své vysoko nastavené laťky už nesleví. Příběh je vyprávěn stejnou měrou v in-game animacích a kresbách s tradičními textovými bublinami, které jsou mimořádně povedené – pokud vám tedy nevadí tenhle styl. Jistě nečekáte nic originálního, žánr má svá pravidla, ale autoři mu dokázali v jeho rámci vetknout strhující spád. Není nouze o dějové zvraty, často se mění prostředí a v průběhu mise i vaše aktuální cíle. Hlavní je, že se stále něco děje a nic netrvá tak dlouho, abyste se mohli začít nudit.

Autoři se neberou příliš vážně a celou dobu udržují jistou hladinu humoru. „Drsným hláškám“ vašich bojovníků se nejspíš příliš nezasmějete, ale třeba extrémně přehnané lokální evropské dialekty (francouzský, německý, ruský…) mi přišly vážně roztomilé. Hlavní linie se hemží postavami majícími svůj (notně zkarikovaný) předobraz v historických skutečnostech a odkazují na ně všemožnými rozkošnými způsoby (kníratý operní pěvec Fortissimo ničící nepřátele svým libozvučným hlasem). Zvláštní kapitolou jsou pak popisky předmětů, např. zcela zbytečné zábradlí – zábrana předcházející tomu, aby nebozí hrdinové spadli vstříc své záhubě; nebo popis tuctové lavičky – jednoduchá lavička v parku, na které se scházejí tajní milenci a tajní agenti. Humor není nijak výrazný ani explozivně vtipný, spíše je specificky zvláštní, ovšem úsměvu se čas od času neubráníte. I lelkování u nahrávací obrazovky vám zpříjemňuje stylový „Irrational comics“ nastiňující, oč v misi půjde – hra komiksem zkrátka dýchá.

Tím nejdůležitějším jsou ale samozřejmě naši übermenschové. Často si berou za vzor své „reálné“ kolegy a jistě se pobavíte o to více, oč lépe se v branži orientujete. Představivost autorů vskutku nezůstala při zemi, k dispozici je na 30 postav a opravdu stojí za to. Vždyť kdo by netoužil po přítomnosti tmavovlasé levicově orientované krásky v sexy rudých přiléhavých šatkách, jež brázdí herní mapu na koštěti a zove se Miss Rudý Říjen. Do vaší společnosti se může přidat i opeřený mayský bojovník, sličná Šeherezáda na létajícím koberci, herec s tryskami na zádech účinkující ve válečné propagandě či nerozlučná dvojice Law & Order. Některé vás budou obšťastňovat od začátku do konce, jiné vám zlý scénárista zase násilím vyrve ze spárů.

Jejich příběhy jsou stejně prostinké jako oni sami, ale tak to má být. Jsou velmi zajímavě zpracovány a jë opravdu zábavné je sledovat a budete se těšit, kdo se k vám připojí po dokončení další mise. Jelikož na splnění konkrétního úkolu vždy volíte jen poměrně malý tým (ne více než 4 členové), je třeba rozvažovat, koho budete potřebovat právě teď. Vůbec nevadí, že jste často omezování něči nedostupností, jednak si to žádá děj a napomáhá to jeho uvěřitelnosti, druhak o to je tahle činnost pestřejší. Jednotliví hrdinové jsou velmi odlišní jak svým zjevem, tak schopnostmi, a je opravdu radost překlikávat v barevném menu mezi nimi a kochat se jejich úžasnou vizáží, jíž se vám snaží vlichotit do přízně. Ostatně proč si nezvolit skupinu podle toho, jak k sobě barevně ladí? Chcete-li však zůstat u obnošeného kritéria bojové efektivnosti, není nic snazšího.

Základem je šest vlastností určujících obecné atributy postavy jako rychlost, mrštnost či zásobu energie, s jejíž pomocí kouzlíte. Ty jsou pro všechny společné, což už se nedá říct o specifických schopnostech. Každá postava jich má potenciálně asi 10 a jak získáváte zkušenosti, můžete je vylepšovat a otevírat si další, silnější. Tady už jsou odlišnosti natolik značné, že mezi svými 30 hrdiny nenajdete 2 byť hodně podobné. Některé postavy tak létají, jiné běhají nadzvukovou rychlostí či hrabou tunely pod zemí. Zaměřují se na kouzla působící zranění určitým elementem, vyvolávají paniku v řadách nepřátel, vyzařují do okolí radioaktivitu nebo kinetickou energií odhodí všechno okolo. Můžete ale investovat body i do schopností nebojových, takže budete chránit své souputníky před kouzly nepřátel a tak dále. Vzhledem k pomalu nekonečnému množství možností se jednotlivé charaktery profilují hodně úzce a dle momentální potřeby můžete vždycky sestavit zcela jinou skupinu.

Jelikož má každý váš voják, ale i nepřítel své přednosti a slabiny, mění se bitvy na vyšší obtížnost (hra nabízí 6 stupňů) pomalu ve strategické manévry – proti specifickým protivníkům nasazujete své specialisty, ostatní naopak co nejrychleji stahujete do zákrytu. Je třeba správně využívat kouzel i omezeného množství energie a životů, protože zdrojů pro jejich doplnení není mnoho. Samozřejmě si můžete misi kdykoliv zapauzovat a předefinovat rozkazy. Prostředí je velmi interaktivní a je záhodno jej využívat ve svůj prospěch, jelikož to dokáže i počítač. Plošná kouzla ničí budovy, které se efektně sesouvají k zemi, výstřely rozcupují poblíž stojící telefonní budku, vás elitní mlátič vytrhne lampu veřejného osvětlení a odpálí jí nepřítelem několik metrů dalek. Půtek se nikdy neúčastní mnoho aktérů, zato je všem vlastní věc nevídaná, a to Umělá Inteligence. Obr popadne auto či stůl a mrští jim po vás, družníci dokáží projít i složitým komplexem místností bez jediného zadrhnutí o překážku… velmi příjemná změna.

Cíl máte zpravidla na dohled, mapy jsou poměrně malé a přehledné, takže vás vidina dalšího posunu děje žene stále kupředu. Nestane se, že byste znechuceně kroutili hlavou, jak velký bude zase tento dungeon. Samotná akce je návyková, boje jsou zábavné, netrvají zbytečně dlouho a jejich atraktivitě napomáhaji už zmíněné rozsáhlé možnosti destrukce okolí. Vrcholu mé nadšení dostoupilo ve chvíli, kdy jsem dostal do rukou tank. Mohutný pásovec se valí přes ruiny domů a kanónem posílá k zemi další paneláky jeden po druhém. Okolo něj pobíhá El Diablo a ohnivými explozemi srovnává vše, co tančíku náhodou uniklo. Grafika je nádherná, kamerou lze přibližovat, oddalovat i rotovat a kouzlí jednu úchvatnou scenérii za druhou. Komiksová barevnost je doplněna spoustou efektních výbuchů, dýmu a letících těl i předmětů, všude po obrazovce nápisy „BOOM“ a „BANG“, prostě fantasie. Vaše konání se následně promítá do renomé, za nějž můžete naverbovat další parťáky do svého elitního týmu. Netřeba podotýkat, že přílišná destrukce okolí či zabíjení civilistů, kteří se vždy nachomýtnou na tom nejméně vhodném místě, se do ní příliš pozitivně nepromítne.

Freedom Force jsou ohromně efektní směsí taktické akce a RPG s mnoha netradičními prvky a dábelským spádem. Sledovat herní videa a obrázky je kouzelné, listovat seznamem svých postav ohromně zábavné a spolu s nepřáteli ničit celé město náramně uspokojující. Pokud nemáte námitky proti použité grafice a nevadí vám tahle trochu jednodušší zábava, nemají Freedom Force a Třetí říše chybu.

 •  7. 4. 2007  12.00  •  Knihovna: Recenze

Informace o hře

Vývojář: Irrational Games  •  Vydavatel: Vivendi Universal Games  •  Datum vydání: 2005

Systémové požadavky: CPU 1,5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta

Diskuse ke článku

  1. Dominik  •  15. 4. 2011  16.28

    chci jednu misi hned udělat nějakým kodem jenomže ten kod mi nak nefunkuje.

  2. dominik  •  10. 5. 2011  20.03

    já ty všechny mise dělal a byly docela těžký