Baldur’s Gate

Na jaře roku 1999 se v naší republice objevila první hra postavená na dnes již kultovním Infinity Enginu. Znamenala renesanci počítačových Dungeons&Dragons her jakož i RPG obecně. Izometrický pohled (byť jen v rozlišení 640×480) byl dokonale přehledný, hra se jednoduše ovládala a souboje byly díky možnosti pauzy spíše záležitostí taktiky. Nejednalo se o žádné akční orgie, ale o pravé RPG se vším všudy.

Na začátku si hráč vytvoří jednu jedinou postavu se kterou ovšem prožije velmi dlouhý příběh, jenž se táhne přes dva díly a datadisky. Na výběr jsou všechny standardní rasy i povolání, pročež si každý zajisté vybere. Pak již následuje vstup do hry samotné. Úvodní část v Candlekeepu (Svítící tvrz) slouží jako tutoriál, kde se hráč seznamuje se základním ovládáním, soubojovým systémem atd.

O příběhu ze začátku moc nevíte a jeho jednotlivé části skládáte z různých indicií až během hry. Samozřejmě nebudete ve svém úsilí osamoceni a máte možnost přibrat dalších pět družníků, kteří vám budou ve hře pomáhat. Ač nejde o příliš propracované charaktery, přece mají občas co říci a ne s každým vyjdou. Proto je dobré vybírat si pomocníky, jež nejlépe sedí přesvědčení vašemu i vaší družiny.

Celá hra nabízí možnosti do té doby nevídané, což dle mého názoru do značné míry ovlivnilo její budoucí popularitu. Nečekejte ovšem, že se hned v prvním díle série stanete bohy, před kterými se třese každá příšera. Zkušenostní limit v Baldur’s Gate je omezen na 89 000 zkušenostních bodů a s tím spojenou sedmou či osmou úrovní. Ovšem právě role začínajícího dobrodruha, který se musí vypořádat s obtížnými protivníky, láká velký počet hráčů. Až potkáte svého prvního vlka, uvědomíte si, že budete potřebovat i velkou dávku štěstí. Uvědomíte si, že v tomhle světe nebude nic zadarmo.

Důležitou součástí hry je i multiplayer, kdy si každý z hráčů může vytvořit vlastní postavu a prožít si tak příběh spolu se svými přáteli. Hra byla samozřejmě přeložena do češtiny a vyšel k ní datadisk Tales of the Sword Coast.

Poslední novinky