Tipy a triky

Množství XP do začátku

Pokud chcete ze začátku mít hnedle vyšší level, běžte do lokace na východ od chrámu Beregostu, kde se nachází velké množství bazilišků. Tam přiberte ghůla Goraxe, jenž je odolný proti zkamenění. Bude vám pomáhat a dělat štít. Pokud tam půjdete jen s hlavní postavou a třebas Imoen, levely budou rychle stoupat. Všechny je asi nestihnete pozabíjet, ale můžete se později vrátit s kouzlem „ochrana před zkameněním“ pro zbylé. Až vás Gorax napadne, jednoduše ho zabijte, bude již mít jen málo životů. Dokud ale bude spolupracovat, je možné ho i léčit (kouzlem).

Množení předmětů (pouze multiplayer)

Pomocí tohoto triku můžete namnožit jakýkoliv předmět kolikrát chcete. Ve hře více hráčů (2-6) si vyberte předmět, jenž byste chtěli mít vícekrát. Jednoduše ho dejte do inventáře a postupujte takto: vezměte předmět a položte jej na volné místo nebo na jiný předmět (ale pozor, ten se vám zruší, já už si takhle natrvalo zničil několik vzácných artefaktů) a v ten samý okamžik, co ho budete pokládát, jiný hráč uloží hru (quick-save). Pokud to dobře načasujete, měli byste mít kýžený předmět 2x. Tento trik se dá provést, kolikrát budete chtít. Výborně se to hodí při finanční krizi, pokud použijete vzácné předměty a hlavně je užitečný s příručkami na zvyšování vlastností, které můžete klidně všechny zvednout na 25. Tento trik funguje i v BG 2, ač to tak nemusí vypadat, jelikož pokud někdo hru uloží, jiný hráč, který je v inventáři, má znemožněnou manipulaci s předměty. Při dobrém načasování to ovšem provést lze.

Peníze

Ve hře najdete množství skalpů z pobitých banditů. Jeden si vezměte (ne že byste je normálně nesbírali) a vložte jej v inventáři do pozice pro rychlé použití předmětů. Následně se vraťte zpět do hry a klikněte na skalp. Pak se zpět do inventáře a počet by se měl změnit až na pár tisíců skalpů, ty prodejte v Beregostu v hospodě „U veselého kejklíře“. Vícekrát už byste se neměli trápit, že si nemůžete koupit nějaký předmět.

3x Prsten ochrany +2

Tento prsten má Ramazit v Baldurově Bráně (v části města s vládním palácem). Když ho poprvé potkáte, hned ho okraďte. Po zadání úkolu pak odejde do svého domu. Jděte za ním a pokuste se ho okrást dřív, než začne mluvit a poté jej zabijte. Můžete mu párkrát ukrást i jeho Amulet kouzelného vlivu.

Ohniví Fénixové

Zajděte do Nashkelu a vyhledejte hřbitov kolem chrámu, kde je jedna kobka. 3x si ji přečtěte a měl by se objevit kouzelník s výhružkou, ať jej už neotravujte, nebo se naštve a odejde, znovu si to 3x přečtěte a on se objeví v bojovém stavu a s ním pár nebezpečných Ohnivých Fénixů, kteří po smrti explodují (podobně jako kouzlo „ohnivá koule“) Nic z toho nezískáte – jsou jen za pár XP, ale můžete to provádět donekonečna. Čistě pro zajímavost…

Léčení elementy

Je-li některá z vašich postava zraněna, můžete ji vyléčit zvýšením odolnost vůči ohni nad 100, což se dá udělat mnoha artefakty, lektvary nebo kouzly. Jak bude mít postava ohnivou odolnost vyšší než 100, můžete na ni začít útočit ohnivými koulemi a jinými kouzly (popř. lektvary) způsobujícími zranění ohněm. Vaše postava by se takto měla léčit. Zkusit to můžete i s jinými magickými odolnostmi; třeba elektřinou, kyselinou či mrazem.

Zabití Drizzta

Když jsem se pokoušel zabít Drizzta, používal jsem takovouto taktiku (je to jen jedna z mnoha): Než s ním promluvíte, tak okolo něj hůlkou vyvolání příšer vyvolejte spoustu skurutů, vlků, atd. Sice jej skoro nijak nezraní, ale získáte tak čas. Zatímco s nimi bojuje, vy na něj střílíte lukem. Když se otočí zády od družiny, aby zneškodnil vlky, pomáhejte střelcům bijci nablízko, ale opatrně – musíte dávat pozor, aby se neotočil a nezasáhl je. Když příšery umírají, hůlkou přivolejte další. Drizzt už po čase nevydrží a vy se můžete těšit z jeho krásných předmětů. Sice je za jeho zabití postih reputace, ale za ty předměty to stojí (je-li vaše postava příslušného přesvědčení). Není problém třeba jít věnovat peníze do chrámu, kde si reputaci zase zvednete nahoru.

Dodatek by Jab: Pokud se vám podaří vyvolat z hůlky gnolly, je možné, aby zaútočili aniž by Drizzt šel po vaší družině. Ovšem po nich půjde. Tato taktika se dá využít, když Drizzta nejprve obklopíte jinými potvůrkami. Nedostane se tak ke gnollům, ovšem ti se dostanou k němu (halapartna je dlouhá zbraň). Nu a tak tam Drizzt bude stát, dokud jej nezabijí.
Závěrem je dobré říci, že úbytkem vaší reputace nemusí Drizztův příběh končit. Však uvidíte sami…

Taktiky

Jedna z nejpoužívanějších taktik je taktika zloděje: schování do stínu a probodávání, je to velmi účinné proti silným nepřátelům (zvláště kouzelníkům), ale moc se nehodí posílat slabého zloděje na blízko tam, kde je mnoho silných bojovníků, kteří by jej mohli zranit nebo i zabít. Pokud jsou zde dveře, schody či jiný odchod z lokace, lze někoho probodnout, vyjít ven a znovu se schovat do stínu, vrátit zpět a opět probodnout atd. Taktika “přijít a odejít“ je účinná na všechny, ale jde o značně nečestný způsob boje.

Lektvarů, svitků a hůlek najdete (a případně nakoupíte v obchodech) ještě mnoho, takže je během hry opravdu používejte, abyste ke konci hry neměli inventář zahlcen právě těmi věci, které jste si celou dobu šetřili a nakonec je nebudete mít ani možnost použít. Mně jich vždy ke konci hry zbyly hromady, a proto je konečně začínám plně používat a neopomíjím je. S nimi můžete kolikrát změnit průběh celé bitvy, i když se samozřejmě stává, že vám stejně nepomohou :).

Dobře se dá využít neviditelnost, pomocí které můžete v tenkých chodbách zaseknout nepřítele s vaší neviditelnou postavou a zbytek družiny protivníky rozstřílí zbraněmi na dálku a kouzly (zaseknout nepřítele je možno i mnoha dalšími způsoby např.: kněžským kouzlem 1. úrovně – Svatyně). Zneviditelnit se dá mnoha způsoby: kouzlem mága 2. úrovně – neviditelnost, lektvarem neviditelnosti, schopností zloděje a hraničáře ukrytí ve stínu či některým předmětem (prsten neviditelnosti – TotSC). Neviditelnost samozřejmě nemusíte využít jen k zablokování. Hodí se například útok neviditelného bojovníka na nebezpečné střelce, kteří jsou následně nuceni zapomenout na své luky a věnovat se souboji na blízko.

Mecker a Siky (Baldur Dungeon)